Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!
През 1489 година Леонардо да Винчи започва да твори своята емблематична за историята на медицината поредица от анатомични рисунки. През следващите двадесет и пет години той систематично дисекцира около тридесет човешки трупа стремейки се да открие, опише и онагледи строежа на човешкото тяло.
Но как да се дисекцира функцията на нервната тъкан, най- високо организираната и комплексна система в човешкото тяло ?
Изследвания като ренгенография, компютърна томография, магнитнорезонансна томография, пневмоенцефалография, вентрикулография, цистернография, ангиография, термография, ехография и др. , дават топологично образно онагледяване, но не и дисекция на нервобиологията и неврофизиологията.
Нервната система при гръбначните животни и човека по морфологични признаци се дели на:
- Централна нервна система:
- Главен мозък
- Гръбначен мозък
- Периферна нервна система
По функционални признаци се дели на :
- Соматична нервна система – инервира скелетната мускулатура, като по този начин запазва позата на тялото и осигурява неговото придвижване
- Вегетативна нервна система – регулира дейността на вътрешните органи и способства за поддържането на телесната хомеокиназа.
- Симпатикова нервна система – предганглийни неврони в гръбначния мозък от първия гръден до втори / трети поясен прешлен
- Парасимпатикова нервна система – главномозъчни /III, VII, IX и X/ или гръбначномозъчни нерви /първия до петия поясен прешлен/
Комуникацията във, между и от нервната система към подопечните части на тялото се осъществява чрез химически сигнални вещества – невротрансмитери.
Хомеостаза на физиологичните процеси в тялото пряко зависи , както и определя невротрасмитерната хомокинетика.
Строежа и функцията на човешкото тяло е кодирано в генните секвенции на ДНК.
Генната експресия е основата за клетъчната диференция, морфогенеза, функционалност осигуряващи от своя страна променливостта и приспособимостта на всеки организъм.
В този ред на мисли за да се “дисекцира” нервата тъкан е нужна дисекция на генната експресия.
През 2009 год. Д-р Роналд Дозорец основава компания Genomind, с цел персонализиране на подхода в обследването на пациенти, по специално невропсихиятрия, чрез Genecept Assay тест , включващ 18 клинично валидирани гени /12 фармакодинамични и 6 фармакокинетични/.
Презентация Genecept Assay, Genomind от представителя за България на Genomind – Компания NM Genomix
Генетичният тест предоставя информация за генна мутация и показаността за подходяща терапия, било то неврофармакологична или алтернативен подход.
През 2016 год бе публикувано изследване за връзката на фолатния метаболизъм и аутизъм.
Метилтетрахидрофолат редуктаза / MTHFR / е ензим, който превръща фолиевата киселина от храната в активна форма. Хората, които имат MTHFR генна мутация не могат да произведат този ензим и това води до сериозни здравословни проблеми.
MTHFR е свързан със:
- Способността за синтез и усвояване на биоактивната фолиева киселина
- Усвояването на витамини, минерали, основни мастни киселини и аминокиселини, които си взаимодействат с фолиева киселина
- Способността за рециклиране на хомоцистеина, за да се поддържа доброто метилиране
- Генерирането на важни невротрансмитери, които влияят на психичното здраве
- Синтеза на неувредени ДНК и РНК
- Генерирането на достатъчно бели и червени кръвни клетки
Ключови полиморфизми на MTHFR са A1298C и C677T.
С677Т е свързан с повишени нива на хомоцистеин и води до сърдечни заболявания , Алцхаймер, Аутизъм .
A1298C влияе на невротрансмитерите и води до промени в настроението и склонност към пристрастяване.
Един от 18 тестови гена в Genecept Assay тест е MTHFR /A1298C и C677T/.
Това дава възможност за установяване на генни вариации в метилирането и диагностициране коректно на симптомите, както изготвяне на подходящ терапевтичен план за корекция на хомоцистеиновия и фоливия киселина метаболизъм.
Комплементарен подход е прием на L – метил фолат; LMNT / неуротерапия/ формула за Фолиева киселина и вит Б12./Неуротерапия /
Компания NM Genomix е лидер в предлагането на молекулярно-генетични изследвания. Екипът на компанията се състои от специалисти по медицинска диагностика, патология, медицинска биология и медицински биотехнологии, които осигуряват компетентна грижа за своите пациенти.
Клиника Нейтропия и Компания NM Genomix са в помощ за вас да извървите пътя от коректната молекулярно – генетична диагноза до изготвяване на подходящ терапевтичен план.
Автор Д-р Елия Костова